Elixíry zdravia od bosorky Lucie

Za oknom zima, v kalendári Lucia a naokolo samí kýchajúci ľudia s vreckovkami v každom vačku. Prichádza zima. Aspoň tá kalendárna. Tá ozajstná, ktorá môže za drkotajúce zuby a chuť ľahnúť si pred večerníčkom, prišla už dávno. V tomto období sú ľudia náchylnejší na chrípku, preto vám prinášame pár zázračných elixírov, ktoré vám môžu dlhé zimné večery uľahčiť.

 

Cesnakový posilňovač imunity

Každá správna bosorka, ehm, kuchárka, musí mať doma cesnak. Všetci dobre vieme, že cesnak je zdravý a na chrípkové obdobia je ako stvorený. Niektorí ho zbožňujú, iní ho doslova nemôžu cítiť. Pretože je tu problém. Ráno jeho pach rozoznať na pár metrov a na noc je ťažký. Čo s tým?

 

Nakrájajte si asi polku strúčika cesnaku na malé kocky. Pár minút (napríklad kým si spravíte raňajky) ho nechajte odstáť. Naberte ho na malú lyžičku, prehltnite ako tabletku a zapite pohárom vody. Doprajte si tento liek každé ráno aspoň po dobu jedného mesiaca, keď viete, že sa blíži chrípkové obdobie ale pokojne aj počas neho a vaša imunita sa začne spamätávať. Ak ho prehltnete rýchlo a bez požutia, jeho zápach nebude taký silný. Môže sa stať, že prvý krát vám kombinácia vody a cesnaku nesadne ale ak sa nevzdáte, rýchlo so zvyknete a po čase vám môže dokonca zachutiť.  

Zázvor - strašiak na chrípku

Prevenciu cesnakom ste nestihli a zrazu sa cítite oslabene? Opäť pomôže štipľavý elixír – tento krát zázvorový čaj. Do pohára nastrúhajte asi za čajovú lyžičku zázvoru, pridajte dve lyžičky medu, koliesko citrónu a pre príjemnú vôňu štipku škorice.

Pomocníci na hrdlo

Zobudili ste sa s „boľavým“ hrdlom? Bosorka Lucia ponúka tri recepty, ktoré väčšinou zaberú na škrabanie v hrdle. Hneď ráno si vykloktajte hrdlo slanou, letnou vodou.

 

Alebo rozpustite za čajovú lyžičku jedlej sódy bikarbóny v decilitri vody. Pripravený elixír pite alebo kloktajte každú hodinu. Ak sa váš stav zlepší, interval postupne zväčšujte.

 

Zmiešajte dve lyžičky medu so šálkou horúcej vody. Primiešajte dve lyžičky jablčného octu (mne v núdzi pomohol aj obyčajný), štipku škorice a môžete pridať aj dve lyžičky citrónovej šťavy.  Nápoj vypite a do niekoľkých hodín, by škrabanie malo prejsť.

Domáci sirup od kašľa

Tento, trochu strašidelne znejúci recept, je vhodný aj pre deti, pokiaľ ich na to naučíte dostatočne skoro. Neskôr by nad ním totiž pravdepodobne kvôli cibuli ohŕňali nos.

 

Nakrájajte cibuľu na väčšie kocky. Kocky vysypte do misky, posypte ich dvomi lyžičkami cukru a prilejte trochu vody, aby sa cukor rýchlejšie rozpustil. Zmes zakryte tanierom a nechajte odstáť. Keď sa cukor rozpustí a zmieša sa tak s vlastnou šťavou z cibule, vzniknú asi 2-3 lyžičky sladkého sirupu od kašľa. Po ich užití môžete zmes znovu prikryť nech pustí ďalšiu šťavu. Ak sa šťava prestane robiť, pridajte ešte za lyžičku cukru alebo pripravte novú zmes. Takto môžete užívať aj 3-4 krát denne alebo podľa potreby.