Zázračný zázvor

V dnešnej dobe tak často skloňovaný zázvor, alebo ak chcete ďumbier, vám pravdepodobne predstavovať nemusíme. Toto korenie sa v ázijskej kuchyni objavuje už niekoľko tisícok rokov, dnes ho bežne dostať na „ovo-zeleninových“ pultoch supermarketov a často sa spomína ako užitočná zbraň proti očakávaným bacilom v hrozivom chrípkovom období. Najčastejšie sa s ním teda stretnete ako s ochucovadlom v receptoch ázijskej kuchyni alebo ako s čajom vhodným na zahriatie v zimných mesiacoch. Čo iné ešte zázvor dokáže?

 

Pomáha pri tráviacich problémoch

Mávate často tráviace problémy alebo len trpíte nevoľnosťou pri ceste autom? Zahoďte kinedryl a podobné „umeliny“. Zázvor totiž ukľudňuje žalúdok a potláča nútenie k zvracaniu. Pomôže pri vysporiadavaní sa s rannou nevoľnosťou a utlmuje potenie a závrate, ktoré vyvoláva žalúdočná nervozita.

Tým, že zázvor prospieva tráveniu, je vhodný ako súčasť diéty pri chudnutí alebo očistnej kúre. Zázvorový čaj by sa mal vtedy pre lepšie účinky piť hlavne po jedle.

Zázvor zahreje aj osvieži

Zázvorový čaj zvykneme piť hlavne počas zimného obdobia, pretože dokáže príjemne zahriať celý organizmus. Rozprúdi krvný obeh, čo ocenia hlavne tie z nás, ktoré bojujú s ľadovými končatinami 24/7.

Zázvor sa však nemusí piť výhradne horúci. Počas letných dní, sa dnes už aj v reštauráciách zvykne podávať ako osviežujúci nápoj zo zázvoru, citrónovej šťavy, citrónovej trávy a mäty. Doma si ho môžete pripraviť ako čaj, ktorý necháte vychladnúť, ale aj ako citronádu.

Okrem toho, pitie zázvorového čaju zvyšuje imunitu, pomáha pri migréne alebo pálení záhy a podľa čínskej medicíny zázvor v kombinácii s hnedým cukrom utlmuje menštruačné bolesti.

Zázvor pre krásu

Čo už nie je medzi nami tak veľmi rozšírené je, že zázvor sa nachádza aj v niektorých kozmetických prípravkoch. Pre jeho antioxidačné účinky sa používa do masiek na tvár, proti vráskam ale aj ako zábal na vlasy.

 

Je vhodný predovšetkým pre problematickú pleť so sklonom k tvorbe akné. Masku pre takúto pleť si vyrobíte aj doma, a to veľmi jednoducho: Nastrúhaný zázvor zmiešajte s lyžicou bieleho jogurtu a zmes naneste na pleť. Nechajte 15 minút pôsobiť a následne pleť opláchnite letnou vodou.

 

Na mastnejšiu pleť si doma môžete pripraviť aj zázvorový píling. Lyžicu opäť nastrúhaného zázvoru zmiešajte s lyžicou morskej soli, nastrúhaného muškátového orechu, škorice a potrebným množstvom vody. Takýmto pílingom jemne masírujte pleť a po pár minútach pôsobenia zmyte.

 

Ak bojujete s vráskami, pol lyžice nastrúhaného zázvoru a pol lyžice medu je presne to, čo potrebujete. Po 15 minútach pôsobenia opäť umyte.

 

Snažíte sa o dlhé vlasy a často vám mastnejú? Vyskúšajte si do pokožky hlavy vmasírovať šťavu zo zázvoru a po asi hodine pôsobenia hlavu zmyte.

Všetkého veľa škodí

Tak ako so všetkým - ani so zázvorom to netreba preháňať. Dajte si pozor, aby ste denne neskonzumovali viac ako 4mg zázvoru (približne 4 čajové lyžičky) a tiež nie je dobré piť ho každý deň, vkuse. Môže sa stať, že si naň organizmus zvykne a jeho účinky už nebudú také výrazné.