Bambucké maslo Saloos - vyhovie každej pokožke

Od nepamäti ľudia hľadajú zázračné prípravky na zachovanie pôvabu a večnej mladosti. Už kráľovná Kleopatra natierala svoje telo zázračnou masťou z plodov posvätného stromu Shea, aby chránila svoju pleť pred neúprosným africkým slnkom a vysušujúcim púštnym vetrom.

 

Túto vzácnu starostlivosť jej poskytovalo bambucké maslo, prírodný rastlinný tuk, získaný zo semien rastliny Butyrospermum parkii (Bassia parkii, Shea tree). Pôvodom pochádza Bassie čiže strom maslový z tropickej Afriky, kde v savane miestami tvorí samostatné lesy.

 

Posvätný velikán z trópov

 

Maslový strom čiže Shea tree je podobný nášmu dubu a dorastá do výšky 12 až 20 metrov. Má široký kmeň pokrytý silnou tmavošedú kôrou a rozložitú korunu tvorenú hrubými krivoľakými vetvami, na ktorých vrcholkoch rastú v chumáčoch listy.

 

Svietivo oranžové kvety vytvárajú bohaté kvetenstvo. V mesiacoch január a február nimi bývajú stromy celé obalené. Plody sú guľovité bobule, ktoré obsahujú v dužine jedno alebo dve hnedé semená podobajúce sa konským gaštanom. Tento pozoruhodný strom sa dožíva 200-300 rokov.

České pomenovanie "maslovníka" vzniklo prekladom latinského názvu Butyrospermum. Druhé meno - parkii - označuje objaviteľa tohto stromu, škótskeho lekára a cestovateľa Munga Parka, ktorý precestoval Afriku a študoval liečivé účinky rastlín.

Rastlinné maslo získavané zo semien bežne poznáme pod názvom Karité alebo Shea butter, ktoré nájdete aj v našej ponuke ako Saloos Bio karité 100% bambucké maslo.

 

Tajomstvo mimoriadneho účinku

 

Prednosťou Karité je obsah následujúcich dôležitých látok, ktoré ho priamo predurčujú pre využitie v kozmetických a farmaceutických prípravkoch.

Dôležité látky:

  • tzv nenasýtené mastné kyseliny (palmitová, olejová, steárová, linoleová) a ich zlúčeniny - estery, ktoré pôsobia ako emoliencium (vysoko zvláčňujúca látka),
  • vitamín E, ktorý má antioxidačné účinky a pomáha proti degeneratívnym zmenám na svaloch a kostiach,
  • vitamín F, ktorý pôsobí na voľné radikály a podporuje tvorbu kolagénu a elastínu zaručujúcich pevnosť a pružnosť pokožky,
  • voskové estery, fytosteroly, terpény a uhľovodíky. Tvorba všetkých týchto látok sa v ľudskom tele po 25. roku veku znižuje

 

Výdatnú hydratáciu uvíta celé telo

 

Dokonalé hydratačné schopnosti bambuckého masla Saloos zvyšujú elasticitu pokožky. Aj preto je jeho pravidelné používanie výbornou prevenciou popraskanie kože, vzniku strií v tehotenstve a pri telesných zmenách v dobe dospievania.

Shea butter je ideálnym prostriedkom na ošetrovanie suchej, presušenej aj inak namáhanej pokožky a je veľmi účinné pri ekzémoch, lupienke a akné. Zmierňuje prvé príznaky starnutia pokožky, chráni pred UV žiarením, ktoré vyvoláva vznik voľných radikálov, a nepriaznivými klimatickými vplyvmi.

 

Čo ešte môžeme od Bio Karité Saloos očakávať?

 

  • ošetruje a hojí popáleniny,
  • ochraňuje pri kúpaní v slanej morskej vode,
  • zvyšuje odolnosť kože voči infekciám a chorobám,
  • zvláčňuje suché pery,
  • hojí bradavky popraskané pri dojčení.

 

Krása ukrytá v oriešku

 

Len ťažko možno uveriť v zázračnú moc skrytú v hnedých orieškoch, ktoré sa po usušení melú na jemnú pastu a potom sa zdĺhavým trením nakoniec premenia v bambucké maslo. Nádherná, pre cudzincov exotická pleť domorodých žien je však nepopierateľným dôkazom jeho magických účinkov. Karité chráni ich pleť pred horúcim slnkom. Basie čiže maslovník je posvätným stromom, a preto sa jeho plody nesmú trhať. Spadnuté ich môžu zbierať len ženy a sú to ony, ktoré poznájú tajomstvo prípravy bambuckého masla.

Matky ním svoje deti od narodenia masírujú. Masážou sa nielen upevňuje puto medzi matkou a dieťaťom, ale dieťa dostáva odmalička celotelovú výživu pokožky. Každý, kto sa stretne s Karité pri masáži, ocenia jeho prednosti.

 

Pri výrobe krémov, rúžov, make-upov, pleťových masiek, krémov na ruky a ďalších kozmetických výrobkov určených pre citlivú pleť so obsah bambuckého masla pohybuje medzi 3 a 6%. V aromaterapiu je perspektívny využitie masti ako základu pre bioaktívne esenciálne oleje. Bio Karité balzam Saloos, ktorý neobsahuje žiadnu vodu a je ďaleko účinnejší, tvorí základ 100% čistého bambuckého masla.

 

Článok bol prevzatý zo stránky www.mladazena.maminka.cz