Esenciálne oleje pre začiatočníkov: Ako začať s ich používaním?

Esenciálne oleje pre začiatočníkov a ako začať s ich používaním

Esenciálne oleje sú prirodzeným spôsobom, ako podporiť zdravie a pohodu. Pre začiatočníkov však môže byť celý svet esenciálnych olejov trochu záhadný a zložitý. V tomto článku sa pozrieme na to, ako začať s používaním esenciálnych olejov a ako ich integrovať do vášho každodenného života.

Čo sú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú koncentrované extrakty z rôznych častí rastlín, ktoré obsahujú aromatické zlúčeniny. Tieto oleje majú silné vône a rôznorodé vlastnosti, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na naše fyzické a emocionálne zdravie. Používanie esenciálnych olejov sa nazýva aromaterapia a je starovekou praxou, ktorá je dnes stále aktuálna.

Ako začať s esenciálnymi olejmi

 1. Získajte kvalitné esenciálne oleje: Pri nákupe esenciálnych olejov je dôležité zvoliť kvalitné a čisté oleje. Vyberte si esenciálne oleje Saloos, ktoré uvádzajú svoje výrobné postupy a pôvod surovín.

 2. Učte sa o jednotlivých olejoch: Každý esenciálny olej má svoje vlastnosti a využitie. Preštudujte si informácie o olejoch, aby ste vedeli, ako ich správne používať.

 3. Investujte do základných olejov: Niektoré oleje sú všeobecne užitočné a budú skvelým začiatkom pre začiatočníkov. Patrí sem levanduľa, tea tree, citrón.

 4. Získajte difuzér: Difuzér je skvelý spôsob, ako distribuovať vôňu esenciálnych olejov vo vašom domove. Stačí niekoľko kvapiek oleja do difuzéra a budete mať príjemnú vôňu vo vzduchu. Vyberte si aromadifúzer podľa svojich potrieb.

 5. Zvyknite si na riedenie: Mnoho esenciálnych olejov je príliš silných na to, aby sa používali priamo na pokožku. Preto sa pred aplikáciou riedia základných olejom. Použite kvalitné za studena lisované rastlinné oleje, napríklad mandľový.

 6. Buďte trpezliví: Esenciálne oleje nie sú liečivým elixírom na všetko. Výsledky môžu byť postupné, preto je dôležité byť trpezlivý a používať ich pravidelne.

saloos-esecialne-oleje-citrus

Spôsoby použitia esenciálnych olejov

Esenciálne oleje môžete používať rôznymi spôsobmi:

 1. Aromaterapia: Difuzérom môžete šíriť príjemnú vôňu po vašom dome.

 2. Masáže: Pridajte niekoľko kvapiek oleja do nosného oleja a použite na masáže.

 3. Kúpeľ: Pár kvapiek oleja do teplej kúpeľa môže byť relaxačným zážitkom.

 4. Inhalácia: Inhalácia olejov môže pomôcť pri dýchacích problémoch.

 5. Použitie na pokožku: Niektoré oleje možno aplikovať na kožu, ale s opatrnosťou a v riedenej forme, opäť s rastlinným olejom.

Ktoré esenciálne oleje používať pri prechladnutí

Pri prechladnutí môžete využiť niektoré esenciálne oleje, ktoré majú užitočné vlastnosti pre zmiernenie niektorých príznakov a podporu vašej pohody. Nasledujú niektoré esenciálne oleje, ktoré sú vhodné pri prechladnutí:

 • Eukalyptus: Eukalyptový olej má antiseptické a expektorantné vlastnosti, čo znamená, že môže pomôcť uvoľniť hlieny a zmierniť upchatý nos. Tiež môže pomôcť pri zmiernení kašľa.
 • Mentol: Olej z mäty (menthol) môže pomôcť pri uvoľňovaní dýchacích ciest a zmierňovaní pocitu zápchu.
 • Levanduľa: Levanduľový olej má upokojujúce vlastnosti a môže pomôcť pri zmiernení stresu a nespavosti, ktoré s prechladnutím často súvisia.
 • Tea tree (čajovník): Tea tree olej má antiseptické vlastnosti a môže byť užitočný pri liečbe infekcií dýchacích ciest.
 • Citrusové oleje: Oleje z citrusov, ako je citrón, pomaranč alebo grapefruit, môžu pomôcť posilniť imunitný systém a zvýšiť energiu.
 • Rozmarín: Rozmarínový olej má antiseptické a upokojujúce vlastnosti a môže byť užitočný pri zmiernení bolesti hlavy a unavenosti spojenej s prechladnutím.

Pred použitím esenciálnych olejov by ste mali konzultovať s lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky.

Záver

Esenciálne oleje môžu byť skvelým prírodným prostriedkom na podporu zdravia a pohody. Pre začiatočníkov je dôležité začať s malými krokmi, učiť sa o jednotlivých olejoch a postupne integrovať aromaterapiu do svojho každodenného života. S trpezlivosťou môžete objaviť všestranný svet esenciálnych olejov.